نحوه آموزش اشکال هندسی در ریاضی چهارم دبستان
یکشنبه 3 تیر 1397 ساعت 05:51 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اکبری | ( نظرات )

اشکال هندسی بخش بزرگی از دنیای پیرامون مارا تشکیل می دهند.خانه ها،وسایل نقلیه ،ابزاری که در کاراستفاده میکنیم همگی براساس الگویی از این شکل ها ساخته شده اند.بنابراین آموزش ویادگیری این مفاهیم از اهمیت بالایی برخوردار است.

ابتدا باید دانش آموزان را بامفاهیم نقطه، خط (خطوط موازی وعمود)،زاویه ،ضلع و راس آشنا کنیم. استفاده از وسایل هندسی مانند خط کش،گونیا ،نقاله وپرگار درآموزش بسیار مفید خواهد بود.

بهتراست از دانش آموزان بخواهیم خودشان ازاین وسایل استفاده کرده وانواع خطوط وزوایا را رسم کنند.

می توان از خود محیط آموزشی وامکانات موجود نیز استفاده کرد و تجسم فضایی دانش آموزان را تقویت نمود. برای مثال از گوشه های کلاس برای آموزش زاویه قائمه و یا از دو لبه ی بالا و پایین تخته کلاس به منظور آموزش خطوط موازی استفاده نمود. و آنها را با ویژگی های این خطوط آشنا کرد.

حال می توان به سراغ چند ضلعی ها رفت. معلم می تواند با استفاده از مقوا و قیچی این اشکال را تهیه کرده و ویژگی های آنان را به دانش آموزان یاد دهد. سپس ازخود آن ها بخواهد این کار را در گروه های خود انجام داده و در مورد خواص آنها با یکدیگر گفتگو کنند.

این بارهم بهتر است ازخود فضای کلاس استفاده کرده واز دانش آموزان بخواهیم این اشکال را در کلاس پیدا کنند.(درب ،پنجره ،ساعت و…)

محیط ومساحت نیز با همین روش ها قابل توضیح خواهد بود.بهتراست فرمول ها را با روش هایی مانند شعر یا چندبار نوشتن و تکرارکردن درخاطر دانش آموزان نگاه داریم.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات